Duyuru

Kapat
Henüz duyuru yok.

BASIC ile Yazılmış Apple I Oyunları

Kapat
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

  BASIC ile Yazılmış Apple I Oyunları

  Maker başlığına açtığım Evde Apple I Replikası/Klonu Yapmak konusunda bahsettiğim üzere, kendime bir Apple I replikası yapacağım. Ancak malzeme temini, kargo, gümrük, lehim, test vs. derken muhtemelen tamalanması bir hayli zaman alacak. Ben de, bu süreçte boş durmayıp emulatör vasıtasıyla Apple I kullanıp, sisteme aşina olmaya karar verdim. Apple I üzerinde BASIC ile yazılmış çeşitli programlar ve oyunlar mevcut. Ben işe oyunlar ile başlamayı seçtim.

  Normalde elimin altında bir Apple I olsaydı, BASIC kullanabilmek için aşağıdaki gibi bir kaset ile yükleme yapmam gerekecekti. Tabi bunu düz Apple I ile yapmak da mümkün olmayacaktı. 4kB ekstra RAM ve ACI denilen kaset arabirimine de ihtiyacım olacaktı.
  Click image for larger version Name:	apple-basic.jpg Views:	1 Size:	138.1 KB ID:	524

  Apple I Basic kaseti
  Click image for larger version Name:	aci-org.jpg Views:	1 Size:	55.6 KB ID:	525

  ACI (Apple Cassette Interface)


  Neyse ki emülatör kullanırken bu ayrıntılarda boğulmaya gerek kalmıyor. Sistem açıldığında BASIC, rom üzerinden $E000 - $EFFF adresine yüklenmiş oluyor. Dolayısıyla sadece aşağıdaki komutu girerek BASIC interpreter'ı başlatabiliyor.
  Kod:
  E000R
  Click image for larger version Name:	bas-start.png Views:	1 Size:	1.0 KB ID:	526  Artık BASIC porgramımızı yazmaya başlayabiliriz. Test için, konuya dosya olarak da eklediğim Apple Star Trek oyununu kullandım.
  Başlangıç için gayet keyifli bir deneyim oldu. Bir sonrakinde, biraz farklı şeyler yapmayı hedefliyorum. Tabi henüz, "Yapılabilir mi? Nasıl yapabilirim?" sorularının cevabı yok. Demek ki, şimdi biraz manual okuma vaktidir

  Program: AppleStarTrek_8k.txt
  BASIC Manual: Apple1 Basic Manual.pdf
  Konu wolfiem tarafından (https://www.commodore.com.tr/member/4-wolfiem Saat 28-09-2019, 16:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Video eklendi.
Hazırlanıyor...
X